top of page
  • Writer's pictureWCMP

Results From Pine City's Meet in Foley

The Dragons track and field team competed in Foley yesterday. Here are the results from those events.


Girls 100 Meter Dash

9th 13.97 Lena Roubinek 13.97, 12th Katey Thieman 14.11, 22nd Gracie Larson 15.09

200 Meter Dash

6th Summer Thieman 28.68, 13th Katey Thieman 30.04, 26th Morgan Macho 32.93,

400 Meter Dash

14th Emma Belsheim 1:11.07, 17th Vivian Lahti 1:12.22, 21st Gracie Larson 1:15.03,

Girls 800 Meter Run

8th Ella Sell 2:39.65, 10th Allison Unverzagt 2:40.42, 22nd Emma Hermanson 2:57.34,

1600 Meter Run

5th Eva Johnson 5:50.17, 9th Rachel Brown 6:06.94, 15th Emma Hermanson 6:23.73,

3200 Meter Run

6th Eva Johnson 12:32.34, 9th Rachel Brown 13:07.78,

Girls 100 Meter Hurdles

7th Dorothy Miller 19.17, 20th Addison Blaiser 21.85, 22nd Alyssa Olson 22.57,

Girls 300 Meter Hurdles

7th Arissa Rydberg 55.09, 18th Alyssa Olson 1:01.13, 21st Addison Blaiser 1:02.58,

4x100 Meter Relay

4th Pine City 55.50

Girls 4x200 Meter Relay

3rd Pine City 1:55.42

Girls 4x400 Meter Relay

7th Pine City 4:34.67

Girls 4x800 Meter Relay

4th Pine City 10:34.48

Girls High Jump

9th Kady Hermanson 4-04.00

Girls Pole Vault

12th Gracie Larson 7-00.00

Girls Long Jump

9th 13-11.00 Abby Aagaard 13-11.00, 13th Mallory Clepper 13-05.00, 16th Dorothy Miller 13-01.50

Girls Triple Jump

4th Dorothy Miller 31-04.00, 5th Abby Aagaard 30-11.00, 18th Morgan Macho 27-08.00

Girls Shot Put

3rd Lena Roubinek 32-11.00, 5th Maggie Smetana 30-09.00, T8th Julia Hockban 29-09.00, Girls Discus Throw

3rd Maggie Smetana 99-08, 12th Chloe McKellar 80-10, 22nd Julia Hockban 63-05,

Boys 100 Meter Dash

12th Ryan Prihoda 12.26, 23rd Tucker Johnsen 13.05, 29th Frank Betters 13.64

Boys 200 Meter Dash

14th Josh Brinker 26.04, 22nd Jake Rasmussen 27.64, 26th Frank Betters 28.35

Boys 400 Meter Dash

12th Braxton Peetz 58.42, 19th Tucker Johnsen 1:03.14, 24th Landon Ganote 1:04.50

Boys 800 Meter

6th Weston Clementson 2:17.03, 24th Colin Miche 2:45.55

Boys 1600 Meter Run

2nd Charlie Ausmus 4:47.73, 6th Eli Fromm 4:58.73, 11th Weston Clementson 5:03.57

Boys 3200 Meter Run

2nd Charlie Ausmus 10:39.35, 6th Eli Fromm 11:31.45, 16th Roman McKinney 12:08.89 Boys 300 Meter Hurdles

8th Kameron Jusczak 48.99

Boys 4x100 Meter Relay

11th Pine City 53.45

Boys 4x200 Meter Relay

10th 1Pine City 1:46.53

Boys 4x400 Meter Relay

8th Pine City 3:51.78

Boys 4x800 Meter Relay

5th Pine City 9:46.49

Boys High Jump

T10 Kameron Jusczak 5-00.00

Boys Long Jump

T5th Jason Thieman 19-01.00, T5th Ryan Prihoda 19-01.00

Boys Triple Jump

T6th Ryan Prihoda 38-02.00, 8th Jason Thieman 37-08.50, 17th Anthony Bergeron 30-07.00 Boys Shot Put

12th Jace Preston 39-03.00, 21st Logan Kolecki 33-04.00, 22nd Micah Overtoom 33-03.00 Boys Discus Throw

T4th Micah Overtoom 124-11, 16th Logan Kolecki 98-10, 24th Tucker Kubesh 86-05 Women Team Rankings

5th Pine City 58.5

Men Team Rankings

8th Pine City 46
























116 views0 comments

Comentarios


bottom of page